utorok 4. februára 2014

Zimná prechádzka

Doteraz to vonku vyzeralo, že má perinbaba dovolenku... Nakoniec sa ale predsa kúsok snehu zadaril, tak sme si to chceli vychutnať :)


Pár dní dozadu sme sa s deťmi rozprávali o tom, ako môžeme stromy rozoznať v zime, keď nemajú listy a kvety, podľa ktorých by sme ich ľahko identifikovali... a tak sme spojili príjemné s užitočným a vybrali sa do lesa spoznávať stromy podľa kôry a sledovať, čo všetko sa v zime v lese dá nájsť...

 

brezu spoznáme ľahko, podľa bielej kôry, púčiky na previsnutých konárikoch sú zoradené striedavo, súkvetia sa volajú jahňadybuk má rovný kmeň a kôru hladkú, sivastej farbykôra duba je naopak popraskaná, farbu má hnedú, charakteristické sú preňho laločnaté listy

borovicu spoznáme podľa dlhých ihlíc rastúcich v dvojiciach, kôra je popraskaná 

Na stromoch sme tiež objavili lišajníky.V snehu sme zas pozorovali stopy zvierat. Keďže bol sneh zmrznutý, určovanie bolo ťažké, odtlačky vôbec neboli viditeľné. Tuto len hádam že by mohlo ísť o stopy veveričky...?No a veselá príhoda na záver :) Ako sme tak konverzovali s deťmi o stromoch, pýtam sa: "no a ktorý strom má bielu kôru?" Šimon pohotovo odpovedá: "Zasnežený!" :)2 komentáre:

  1. paráááda, krásne nafotené a spracované :-)

    OdpovedaťOdstrániť
    Odpovede
    1. asi som vás trochu doplietla :))) aj som zabudla, že ešte tento web existuje, som už "presťahovaná" na www.ruzovydinosaurus.sk ;)

      Odstrániť